۵ راه افزایش انگیزه

5 راه افزایش انگیزه

همه ما اوقاتی را تجربه کرده ایم که دچار کم انگیزگی می شویم و احساس می کنیم به طور کلی کم انرژی هستیم. در این شرایط دیدن افق های دور و تصور کردن دسترسی به موفقیت و طی کردن پله های ترقی و رسیدن به اهداف، مثل سابق ساده نخواهد بود. این نشانه ها را باید جدی بگیرید چرا که انگیزه درونی شما نقش موتور محرک یک خودرو را دارد. اگر موتور محرک درونی شما خاموش شود، خیلی زود متوقف می شوید. ولی برای افزایش انگیزه و حفظ انگیزشی که در خود ایجاد کرده ایم چه باید کرد؟

 

چطور به خودمان انگیزه بدهیم و پر انگیزه بمانیم؟

یک – در تصمیم خود جدی و محکم باشید

به بالاترین نقطه فکر کنید و در همان جهت خیلی جدی تلاش کنید. شاید تا پیش از این، بارها ایده های مختلف برای رسیدن به موفقیت و یا پیشرفت به ذهن تان خطور کرده باشد ولی آن ها را خیلی جدی نگرفته باشید. از حالا به بعد باید روند تان را تغییر دهید. دیگر وقت آن است که در مورد هدفی که دنبال می کنید جدی و محکم باشید.

زندگی شما چه بخواهید و چه نخواهید، مثل آب یک رودخانه جریان دارد و می گذرد. اگر کاری نکنید، به سادگی موقعیت های موفقیت و رشد و پیشرفت را از دست می دهید. این وضعیت همین طور بوده و خواهد بود، تا لحظه ای که واقعاً تصمیم بگیرید و به خودتان بگویید «هر طور هست می خواهم به هدفم برسم». دقیقاً از همین نقطه همه تغییرات شروع می شود. مراقب باشید که این لحظه فقط یک لحظه باقی نماند! ادامه دهید. حرفی که زدید را جدی بگیرید و واقعاً برای رسیدن به آن حرکت کنید.

 

انگیزه

 

دو – پیش نیاز ها و پله های موفقیت خود را بشناسید

حالا که به راه افتاده اید، باید پله های موفقیت مخصوص به خودتان را مشخص کنید. اول از همه باید نقاط ضعف یا محدودیت هایی که دارید را تعیین کنید. مثلاً شاید کسب مهارت های خاصی است که به مانعی برای رسیدن شما به موفقیت تبدیل شده است. یا مثلاً مسئله شما مدیریت زمان یا مدیریت مالی باشد.

در مرحله بعد باید قدم ها و پله هایی که برای پشت سر گذاشتن این موانع لازم دارید را مشخص کنید. یعنی خیلی ساده فکر کنید که چه کارهایی به ترتیب باید انجام دهید تا بتوانید رشد کنید و یک قدم به هدف تان نزدیک تر شوید.

بد نیست برای این کار با افرادی که قبلاً این راه را طی کرده اند صحبت کنید. همین طور در مورد مهارت هایی که نیاز دارید هم می توانید با افراد ماهر در همان زمینه مشورت کنید.

 

چگونه باانگیزه زندگی کنیم؟

 

حفظ ارتباط

 

سه – برای حفظ انگیزه و پیشرفت مستمر ارتباط هایتان را کنترل کنید

وقتی انگیزه پیدا می کنید و در حال حرکت هستید، باید هر طور هست این شرایط را حفظ کنید. کمی کند و تند شدن در مسیر طبیعی است ولی اگر قرار باشد دائماً یک پایتان روی ترمز باشد، به احتمال زیاد نهایتاً متوقف می شوید! ارتباط با عوامل و افرادی که انگیزه شما را از بین می برند باید محدود و کنترل شده باشد. ما از افرادی که با آن ها ارتباط داریم تأثیر زیادی می پذیریم. اگر می خواهید پر انگیزه به پیشرفت ادامه دهید قطعاً نباید افرادی که انگیزه شما را می گیرند بیش از حد ارتباط داشته باشید. به طور خلاصه همان ضرب المثل معروف کبوتر با کبوتر، باز با باز …. . اگر می خواهید اوج بگیرید باید اطراف این طور افراد باشید

 

چهار – شرایط و وضعیت بدن تان را فراموش نکنید

در اولین نگاه، به نظر نمی رسد که بدن ما تأثیر چندانی بر عملکرد و موفقیت ما داشته باشد. ولی مطمئن باشید کسی که رژیم غذایی خوبی دارد، فعالیت بدنی دارد و ورزش می کند و از همه مهم تر این که به اندازه کافی استراحت دارد، خیلی بازدهی بالاتری نسبت به دیگران دارد. رعایت این موضوع به خصوص تأثیر زیادی در روحیه و در نتیجه حفظ سطح انگیزش بالا دارد.

 

راه های افزایش انگیزه

 

افزایش انگیزه

 

پنج – تمرینات ذهنی داشته باشید و روی هدف تان متمرکز بمانید

وقتی طی کردن مسیری که انتخاب کردید طول بکشد، احتمال زیادی دارد که ذهن تان از هدف اصلی که داشتید منحرف شود و به دنبال آن آرام آرام انگیزه درونی شما هم از بین برود. پس کاری که باید بکنید این است که هر روز خودتان را در موقعیت نهایی و موفقیتی که به دست آورده اید تصور کنید. این کار مثل یک تقویت کننده، باعث می شود انگیزه شما دوباره به حداکثر برسد و از کاهش بازدهی و کارایی برنامه ای که دارید، جلوگیری می کند.

به علاوه بد نیست مرتباً با خودتان جملات مثبت و انگیزشی را تکرار کنید. حتی می توانید با خودتان صحبت کنید! هیچ اشکالی ندارد. یاد بگیرید به خودتان بگویید که «می توانم»، «مطمئنم خوب از کار در می آید»، «چیزی نمی تواند جلویم را بگیرد»، «آفرین، خیلی خوب پیش رفتی» و … . شما باید این جملات را باور کنید. مطمئن باشید این کار دروغ گفتن گول زدن خودتان محسوب نمی شود! این کار نه فقط گول زدن نیست، بلکه دیدن نیمه پر لیوان و تمرین مثبت اندیشی و ایجاد انگیزش است. شما تا همین جای کار هم خیلی خوب پیش آمده اید. شما اتفاقی در جایگاهی که هستید قرار نگرفته اید و باید به خودتان افتخار کنید و همین مسیر را با جدیت و برنامه ریزی ادامه دهید.

 

قانون جذب

چطور از تمام قابلیت مغز و ناخودآگاه مان استفاده کنیم؟

اگر بدنبال خواسته هات هستی و زندگی برات معنی داره

اگر می خوای زندگی لذت بخشی داشته باشی

در دوره جذب جذاب شرکت کن … اینجا کلیک کن

 

 

برگرفته از : success

مطالعه بیشتر