چگونه به اهداف و خواسته های مان برسیم؟

هدف و خواسته

 

متاسفانه گذشته ما انسانها باعث می شود که بعضی اوقات ندانیم که چه هدفی داریم، چی می خواهیم از زندگی ، خواسته های ما چیست؟ اینکه در گذشته و بیشتر در زمان کودکی پدر، مادر و اطرافیانی که بیشتر وقت مان را با آنها گذرانده ایم به ما گفته اند که : تو نمی تونی – این کار رو نکن – آنجا نرو – همینی که من میگم و … و بعد از سالها وقتی که باید خودمان انتخاب کنیم، تصمیمی بگیریم نیازها و خواسته های مان را تشخیص نمی دهیم و اسیر چیزی می شویم که دیگران از ما می خواهند، دیگران انتخاب می کنند مثل : انتخاب رشته دانشگاه – لباسی که می خواهیم بپوشیم ، بخریم و … بدنبال تائید دیگرانیم، دنبال این هستیم که با توجه به اجرای چیزی که از ما خواسته اند کلمه ی تشکر را بشنویم. بخاطر حرف دیگران بدنبال کاری می رویم که جز اتلاف وقت برای ما چیزی ندارد. چرا که باور شخصی است که به ما القا کرده این کار را انجام بده

 

پذیرش مسئولیت کامل زندگی

ما درجهت رسیدن به اهداف و خواسته های مان باید ابتدا مسئولیت کامل زندگی مان را بپذیریم. باید ببینیم چه نواقص و کمبودهایی در جهت رسیدن به اهداف مان داریم البته باید درون خودمان دنبال جواب آن باشیم. ما یاد گرفته ایم که مشکلات و هر آنچه که خوشمان نمی آید را بر گردن دیگران بیاندازیم : خانواده، آب و هوا، ترافیک، همسر، فرزند و … ولی هیچ وقت خودمان را نمی بینیم.

 

سرزنش دیگران فقط وقت ما را تلف می کند و هیچ تغییری در ما ایجاد نخواهد کرد

 

ما خودمان قبول کردیم، عمل کردیم، انتخاب کرده ایم پس همه اش بعهده ی ماست و باید مسئولیت کامل آن را بپذیریم.

 

هدف

 

چطور به خواسته هایمان برسیم؟

بدانیم که چه می خواهیم

وقتی هدف داریم یعنی می دانیم که چه دوست داریم ، بدنبال مهارت های لازم برای آن می رویم تا آنچه می خواهیم را بدست آوریم. آنتونی رابینز می گوید : اولین قدم در تبدیل رویاهای نامرئی به اهداف قابل مشاهده، تعیین اهداف است. اما زمانی که هدفی نداریم و خواسته های مان را نمی فهمیم انگیزه نداریم ، امید نداریم ، نمی دانیم چه باید بکنیم مثل کسی که کلیدش را در خانه گم کرده اما بخاطر اینکه داخل خیابان روشن است آنجا بدنبالش می گردد.

 

اگر کاری را که همیشه انجام می دادیم را ادامه دهیم ، همان نتایجی را می گیریم که تا الآن گرفته ایم.

 

یکی از اصلی ترین دلایلی که خیلی ها در زندگی به آنچه می خواهند نمی رسند این است که نمی دانند چه می خواهند. اما چه کنیم تا به خواسته های مان برسیم؟ چگونه بفهمیم هدفی که انتخاب کرده ایم درست است؟

همانطور که گفتم ابتدا باید مسئولیت پذیر باشیم ، تا بتوانیم خودمان انتخاب کنیم و تصمیم بگیریم و وقتی انتخاب با ماست حس ارزشمندی می کنیم ، اعتماد بنفس مان بالا می رود.

اما چطور بفهمیم هدف و خواسته ی ما درست است؟ باید ببینیم که چه حسی نسبت به آن داریم، آیا شادمان می کند؟ اگر جواب مثبت است پس این همان هدف شماست.

 

زمانیکه مسئول انتخاب هایت نباشی کسی هست که کنترل زندگی ات را بدست بگیرد.

 

نداشتن احساس ارزشمندی و لیاقت منجر به بی مسئولیتی و زندانی شدن در محدودیت های دور و اطراف مان می شود.. اگر تلاش نمی کنید تا به رویای خود برسید پس درحال تلاش برای کمک به دیگران هستید تا آنها به رویایشان دست یابند.

 

چگونه به اهداف و خواسته های مان برسیم؟

 

رویایتان را هر روز مرور کنید ، بنویسید و تجسم کنید : خانه ایده آل – روابط ایده آل – ماشین ایده آل – شغل موردنظر و تفریحات دلخواه. لس براون می گوید : اهدافتان را روزی دو بار مرور کنید تا تمرکز کافی برای رسیدن به آنها داشته باشید.

 

هر آنچه را که ذهن بتواند تصور و باور کند، دست یافتنی است.   “ناپلئون هیل”

 

اگر می خواهید به آنچه که می خواهید برسید باید باور کنید که می توانید. بسیاری از ثروتمندان ، افراد موفق و ورزشکارانی که به جایی رسیده اند باور کرده اند که می توانند . باور کرده اند که برنده اند. به نفع خود فکر کنید ، طوری فکر و عمل کنید که انگار باور دارید هر چیزی ممکن است. بجای منفی بافی سعی کنید که مثبت فکر کنید و در جهت رسیدن به اهداف تان گامی بردارید.

 

چگونه برای رسیدن به اهداف مان برنامه ریزی کنیم؟

هدف باید روشن و قابل اندازه گیری باشد

یعنی رزمان و نحوه رسیدن به آن کاملا مشخص و واضح باشد. ناپلئون هیل می گوید : یک هدف، رویایی با یک نقطه پایان است. مثلا : من تا تاریخ ۳۰ شهریورماه سال ۱۳۹۸ یک آپارتمان ۱۰۰ متری در ولنجک خواهم داشت. پس تا می توانید جنبه های مختلف هدف تان را مشخص کنید و آن را شفاف بیان کنید.

وقتی هدف و دلیل زندگی تان مشخص باشد احساس خیلی خوبی خواهید داشت، احساسی که موجب حرکت و پیشرفت روزانه تان خواهد شد (اثر مرکب) احساسی که باعث می شود که هر روز قدمی برای رسیدن به خواسته تان بردارید.

 

 با مرور اهداف تان ، شما از نیروی فوق العاده ناخودآگاه بهره خواهید برد.

 

اهداف تان جزء جزء کنید و به هدف های کوچکتری تقسیم کنید

برای رسیدن به اهدافتان هرشب، کار روز بعدتان (اقدامات) را مرور کنید با این کار ذهن ناخودآگاه تا صبح روز بعد در پی آن خواهد بود و در نتیجه هدفی که می خواهید در آن روز انجام شود را انجام خواهید داد.

 

بدانید که چه می خواهید انجام دهید

با استفاده از یک نقشه ، از اتلاف زمان و انرژی جلوگیری کنید. اگر در راه رسیدن به هدف تان متوجه شدید که برنامه تان اشتباه است امکان تغییر برنامه را خواهید داشت. هدفی را که شما بدنبال آن هستید حتما قبلا کسی مانند شما به آن فکر کرده و بدنبالش رفته پس با یک جستجو در گوگل می توانید مقالات، کتابها و دوره هایی را ببینید که در جهت رسیدن به هدفتان کمک تان می کنند. این جهان پر از فراوانی و ثروت است. تونی رابینز می گوید : اگر می خواهید موفق شوید و به اهداف تان برسید، کسی را که خواسته ای مثل خواسته ی شما را داشته پیدا کنید و از روش او استفاده کنید تا همان نتایج را بگیرید.

 

زندگی درست همان چیزی است که بیرون از حریم و منطقه امن تان اتفاق می افتد.

 

راه های رسیدن به هدف در زندگی

منطقه امن کجاست؟

منطقه امن باورها ، بایدها و نبایدهای ذهنی شماست که در طول سالهای زندگی تان از طریق خانواده، دوستان و محیط … در آن گرفتار شده اید و همه سعی می کنند که در همان وضعیت راحت بمانند و هیچ خطری نکنند. مثال ساده و واضحش همان بچه فیلی است که در کودکی یک طناب به پایش می بندند و فیل با این باور بزرگ می شود که نمی تواند جایی برود و تغییر کند.

قطعا در راه رسیدن به اهداف مان با موانعی روبرو خواهیم شد اما نباید ناراحت شویم چرا که وجود مانع در راه رسیدن به هدف، یعنی اینکه هدفی که انتخاب کرده ایم به اندازه کافی بزرگ است و باعث رشد و شکوفایی ما خواهد شد. جیم ران می گوید : هدفی که انتخاب می کنید باید به قدری بزرگ باشد که در مسیر دستیابی به آن به انسانس ارزشمند تبدیل شوید.

 

چگونه به هدفی که در ذهن داریم برسیم؟

درخواست کنید ، نترسید

سعی کنید که دور و اطاف تان را با آدم های موفق و ثروتمند پر کنید و اگر تصور کنیم که ما یک ظرفیت محدودی داریم خب قاعدتا دوست داریم افراد موفق و مثبت نگر را در آن فضا جای دهیم. پس باید افراد افراد منفی و مخرب رو که مانع رسیدن به هدف هستند را باید از دورمان حذف کنیم. باید تمام تلاش مان را بکنیک تا از نفوذ منفی دیگران خارج شویم. هر روز یک قدم جهت پیشرفت و رسیدن به اهدافمان بر داریم و در راه موفقیت متوقف نشویم، شاید یک قدم کوتاه فاصله باشد.

 

برای تک تک شما عزیزان آکادمی موفقیت آرزوی رسیدن به خواسته های تان را دارم

محمد نوری آشتیانی

 

مطالعه بیشتر