تغذیه خوب چطور بر افزایش بازدهی اثر می گذارد؟

بازدهی

همه از کودکی با اهمیت تغذیه و تأثیر آن بر رشد بدن آشنا شده ایم. مثلاً در کودکی به ما گفته می شد غذا بخوریم تا زودتر بزرگ و قوی شویم. این حرف را بزرگ تر ها می زدند که ما را به خوردن غذا ترغیب کنند، تا رشد جسمانی مناسبی داشته باشیم. حالا در بزرگ‌سالی لازم است این حرفها باز هم تکرار شود ولی این بار برای رشد و پیشرفت در مسیر رسیدن به هدف و موفقیت.

خیلی از ما درک خوبی از اهمیت تغذیه و میزان اثر گذاری آن بر کار روزانه و بازدهی مان، نداریم. مهم ترین چیزی که باید بدانید این است که عملکرد مثبت ما در هر روز و به خصوص بازدهی ما، تماماً از عملکرد ذهن ما متأثر می شود. از طرف دیگر هم می دانیم که عقل سالم در بدن سالم. در نتیجه اگر بخواهیم عملکرد خوبی در هر روز داشته باشیم و به صورت مؤثر و پر بازده کار کنیم، باید جسم مان را در شرایط خوبی نگه داریم.

ورزش کردن یک راه خیلی خوب برای سالم نگه داشتن بدن است. یک اقدام ضروری دیگر که تقریباً نیازمند مراقبت هر روز و هر ساعت ماست، تغذیه است. مسئله ساده است. بدن شما از طریق تغذیه و هضم چیزهایی که هر روز می خورید، انرژی لازم برای فعالیت های مختلف را تأمین می کند. حالا اگر مغز بخواهد انرژی زیادی مصرف کند و بازدهی بالایی داشته باشد تا با شتاب بیشتر به سمت هدف حرکت کنید، مطمئناً تغذیه روزانه شما اهمیت خیلی بیشتری پیدا می کند.

اگر پر خوری می کنید یا غذاهایی می خورید که برای بدن تان چندان مناسب نیستند (مثلاً غذاهای چرب)، نمی توانید انتظار داشته باشید بدن تان شما را در این حرکت سریع رو به جلو همراهی کند. در مورد حرکت در مسیر موفقیت و پیشرفت، می توان بازدهی را مشابه سرعت یک دونده در یک مسیر دانست. ممکن است دونده انگیزه، انرژی و تلاش زیادی داشته باشد ولی توان فیزیکی برای دویدن نداشته باشد و خیلی سریع خسته شود. یعنی همه چیز محیاست ولی تلاش و انرژی دونده به حرکت تبدیل نمی شود و بازدهی ندارد. ما هم همینطور هستیم. ممکن است با وجود تمام انرژی و انگیزه برای پیشرفت و حتی صرف زمان زیاد برای رسیدن به هدف، به خاطر تغذیه نامناسب و در نتیجه عدم استفاده از تمام پتانسیل ذهن مان، بازدهی خوبی نداشته باشیم.

ولی چه کار باید کرد؟  نقش تغذیه بر بازدهی را در ادامه بخوانید

 

راه های افزایش بازدهی

کربوهیدرات کمتر بخورید

متخصصین علم تغذیه معمولاً به ورزشکاران توصیه می کنند کربوهیدرات زیادی مصرف نکنند. البته دلیل خوبی هم برای این حرف خود دارند. کربوهیدرات ها مستقیماً در سطح انسولین خون اثرگذاری دارند و نمی گذراند انرژی زیادی در اختیار مغز قرار بگیرد. متأسفانه کربوهیدرات ها بیشترین بخش وعده های غذایی ما را تشکیل می دهند و این اصلاً خوب نیست. مصرف کربوهیدرات به اندازه کافی خوب است ولی رژیم غذایی ما معمولاً شامل برنج و نان و انواع ترکیبات دیگر است که همگی از کربوهیدرات اشباع هستند!

وقتی کربوهیدرات زیادی مصرف می کنید، مغز هورمون های خواب مثل سروتونین و تریپتوفان ترشح می کند و اتفاقی که بعد از آن می افتد، احساس خواب آلودگی شدید خواهد بود. پس کربوهیدرات زیاد عملاً باعث کاهش بازدهی می شود!

 

نقش تغذیه بر بازدهی

 

روش های افزایش بازدهی

حواستان باشد قند خون تان پایین نیاید

یکی از عواملی که به بازدهی بیشتر ما کمک می کند، درست فکر کردن و کنترل کردن ذهن مان است. وقتی نتوانید کنترل خودتان را در دست داشته باشید، مطمئناً حفظ انگیزه، انرژی و تصمیم گیری درست هم کار راحتی نخواهد بود. از طرف دیگر مطالعات نشان می دهند که قند خون به طور مستقیم در قدت تصمیم گیری، خود کنترلی و استفاده از توانایی های ذهن تأثیر دارد. وقتی قند خون پایین باشد احتمالاً دچار عدم تمرکز می شوید. مثلاً خیلی ساده ممکن است تمایل زیادی داشته باشید به جای انجام کاری که قرار است به آن مشغول شوید، درگیر یک کار کم اهمیت ولی سرگرم کننده تر شوید و این یعنی کاهش بازدهی!

قند خون وابسته به غذاهایی است که می خوریم. حقیقت این است که رفتار ها و اخلاق ما به شدت تحت تأثیر قند خون است و این یعنی تأثیر مستقیم قند خون بر لحظه لحظه زندگی ما! قند یا گلوکز خون منبع اصلی تأمین انرژی مورد نیاز مغز است. تمام فعلیت هایی که مغز انجام می دهد به گلوکز نیاز دارد. هر چه فعالیت مغز بیشتر باشد، سطح قند خون هم اهمیت بیشتری پیدا می کند. سطح قند خون به صورت متعادل معمولاً با مصرف ترکیبات پروتئینی خیلی خوب حفظ می شود و بر خلاف تصور، ترکیبات قندی و شیرین، باعث افزایش ناگهانی و بعد سقوط ناگهانی قند خون می شوند که خوب نیست.

پس برای کارایی بیشتر باید تغذیه مناسب داشته باشید و سطح قند خون را در سطح متعادل نگه دارید.

 

نقش تغذیه بر بازدهی

خوب بخورید، خوب بخوابید

همان طور که می دانید، خواب و استراحت خوب و کافی، نقش اساسی در افزایش بازدهی دارد. افراد موفق معمولاً برنامه خواب و تغذیه خوبی دارند. در واقع این دو از هم جدا نیستند. تغذیه به شدت بر سیکل خواب تأثیر می گذارد. مثلاً خوردن وعده سنگین برای شام، به بدن این پیام را می دهد که وقت کار است نه خواب و به همین سادگی خواب شبانه دچار مشکل می شود.

به طور کلی بهتر است وعده اصلی و حجیم غذایی صبح باشد و سبک ترین وعده برای شام تا خواب خوبی داشته باشید.

 

برگرفته از : فوربز

مطالعه بیشتر